Search

תחילת שנה והחלטות חדשות

Updated: Sep 29, 2019

תחילת שנה מהווה עבור רובנו הזדמנות להרהר בשנה שחלפה ולהחליט מה נעשה אחרת בשנה הזו?

איך נתחיל מחדש? נשנה כיוון? מה מהדברים עבדו לנו טוב ואנחנו רוצים להמשיך איתם?


התאריך, שביהדות מגיע הרבה פעמים אחרי קיץ ארוך, מתיש ומייגע (או אינטנסיבי ומהנה אבל עדיין קיץ וחם) , הוא טריגר חיצוני שמניע, גם אם באופן בלתי מודע, תהליך של רטרוספקטיבה פנימית.


בתחושה שלי הרבה פעמים אנחנו מקבלים החלטות "גדולות", השינוי שאנחנו מחפשים הוא מהותי, כזה שישנה משהו משמעותי שפספסנו בשנה הקודמת? או מה יגרום לשנה החדשה להיות "ה-שנה" עבורנו?


אחד הדברים שלמדתי הוא ששינוי גדול, הוא פשוטו כמשמעו עבורי – גדול, ולפעמים "גדול עליי".

אני לא בטוחה איפה להתחיל, אני דוחה ודוחה את ההתחלה, כי הרי החלטתי שהשינוי הזה הוא Game Changer, אז אי אפשר "סתם" להתחיל אותו ובסופו של דבר אני "מבזבזת" את תעצומות הנפש ששינוי מצריך על הצעד הקטן הראשון.


דווקא מתוך המסע האג'ילי שאני עושה בשנים האחרונות התחדדה אצלי ההבנה שלא תמיד צריך לחפש את "ה-שינוי". כשאני מחליטה להתחיל בקטן, ב- Baby Steps, התחלת המסע קלה יותר והדרך אחר כך זורמת ומתבהרת.


כקואצ'ים, אנחנו מלמדים צוותים שאג'ייל משמעותו Continuous Improvement, לא צריך לחפש תמיד את הגדול, הנוצץ, הקפיצה הגדולה שמצריכה Leap of Faith, אלא דווקא להתחיל בקטן, לשפר ולדייק כל פעם משהו אחד, גם אם הוא קטן. אחרי השינוי הקטן, קל יותר להמשיך קדימה ולראות מה עוד אפשר לשנות ואיך אפשר להמשיך ולהשתפר, שיפור מתמיד כדרך חיים.


"זה אשר הושג ללא מאמץ, לעולם לא יהיה עליך למעמסה "


כמה נפלא היה לו היינו מכניסים שינוי אחר שינוי? מתקנים, מדייקים, כמעט ללא מאמץ (כי עם יד על הלב = טרם נתקלתי בשינוי שלא הצריך ממני מאמץ) ובסוף השנה מסתכלים לאחור על מקום אחר לחלוטין אליו הגענו?


הייתי רוצה לאחל לכולנו, לשנה החדשה, שנדע לאמץ ולחגוג גם את השינויים הקטנים שלמרות החיים שזורמים - החלטנו לעשותם. ההחלטה לשים את התיקים בחדר ולא לזרוק אותם בכניסה ולשנות את מראה הכניסה בבית (שינוי קטן גדול), ההחלטה לשנות את סוף היום עם הילדים והמשפחה ולהתחיל אותו עשר דקות או חמש דקות קודם (שינוי ענק :) ואפילו להחלטה לקום עשר דקות קודם בשביל לשתות קפה בשקט לפני שהיום מתחיל ואנחנו רצים לעבודה, לסידורים, לתחילת היום.


עבורי? זהו המקום האמיתי של Continuous Improvement, שיפור מתמיד כדרך חיים.

מאחלת לכולנו שנה טובה אג'ילית במהות, בערכים הבסיסיים ובמה שמתאים ונכון לנו.

ילדים המומחי האג'ייל הטובים בעולם!

יאיר (6)

אמא: יאיר, מה זה לדעתך שיפור מתמיד?

יאיר: שאתה משתפר ומתמיד בלהשתפר , נניח אני מתמיד בגו'דו כבר 3 שנים למרות שקשה לי ולפעמים מתחשק לי לפרוש ואני משתפר. תרגילים שלא הצלחתי אני כבר מצליח

אמא: ומה יותר קשה לדעתך, להשתפר או להתמיד?

יאיר: להתמיד

הכה את הד"ר!

שיחת בוקר - ברכבת עם רונן

שירי : נו?

רונן: מה נו?

שירי : נו, מה זה לדעתך שיפור מתמיד ...?

רונן : שריר במוח שברגע שאנחנו מפתחים אותו זו דרך ההסתכלות הנכונה, וזה גם האתגר הכי גדול, וזה מערב המון עניינים של אגו

שירי: למה אגו?

רונן : כי צריך להבין שאולי עשיתי משהו לא טוב ... זה כל הזמן משקף לי איפה שאני לא בסדר.. מה עשיתי לא טוב

שירי: זה נכון, אבל האמת שאף פעם לא תפסתי את זה ככה, בתור שיקוף של המקומות שאני לא טובה בהם

רונן: כן, ויש גם את כל ההתייחסות שלנו כיועצים לזה שזה משהו טבעי, וזה לא ! זה לא משהו טבעי לבני אדם , אנחנו רוצים להישאר במקום שלנו ולא לצאת מאיזור הנוחות. כל מערכת פתוחה בטבע רוצה להישאר במקום הבטוח שלה, ובשביל לצאת ממנו היא צריכה להשקיע אנרגיה, אז זה כאילו ללכת נגד הטבע של מערכת פתוחה..

שירי: כן, זה אני יכולה להבין , זה לוקח תמיד המון זמן לארגון לעשות באמת שיפור מתמיד

רונן: לאנשים ! לא לארגון .. אבל זה אג'ייל וברגע שפיצחת את זה , The Sky is the limit

121 views0 comments

Recent Posts

See All